Periodontologia

Periodontologia to leczenie chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

 

Do bardzo często występujących problemów stomatologicznych zaliczamy:

 

  • krwawienie dziąseł,
  • rozchwianie zębów,
  • kamień nazębny (złogi nazębne)
  • przykry zapach z ust.

 

 

Tym właśnie zajmuje się periodontologia.

 

Ta dziedzina stomatologii zajmuje się zarówno leczeniem, jak i profilaktyką stanu naszego przyzębia. Dlatego uczulamy naszych pacjentów, że higiena i technika mycia zębów to pierwsza bariera, jaka chroni nas przed różnymi chorobami przyzębia.

 

Pierwsze objawy problemów z dziąsłami to najczęściej ich widoczne krwawienie w czasie codziennego szczotkowania. Nie przywiązywanie wagi do tych charakterystycznych sygnałów, doprowadza do pogłębienia się stanu zapalnego, a ten z kolei jest wywoływany przez namnażające się, na naszych zębach i wewnątrz kieszonek dziąsłowych, bakterie. Wstępne leczeni chorób przyzębia polega na bardzo dokładnym usuwaniu złogów nazębnych, wygładzaniu powierzchni korzeni, zwróceniu uwagi na jakość i szczelność plomb oraz kontroli ogólnego stanu uzębienia.

 

Stan naszych zębów może ulec diametralnemu pogorszeniu jeżeli zbagatelizowaliśmy higienę i wstępne leczenie, a gromadzące się bakterie doprowadzą do niszczenia tkanek utrzymujących ząb w kości, a w efekcie rozchwiania zęba – co z kolei jest już określane jako bardzo zaawansowany stan chorobowy. Leczenie w tym przypadku polega na unieruchomieniu (zszynowaniu) zębów i dokładnym wyczyszczeniu ze złogów kieszonek zębowych. Zdarza się że niezbędny staje się wykonanie różnego rodzaju zabiegów z pogranicza chirurgii stomatologicznej, bo często tylko w ten sposób możemy zatrzymać proces niszczenia tkanek utrzymujących ząb w kości.

 

Periodontologia zajmuje się również problemami estetycznymi dziąseł m.in. plastyką dziąseł, kości wyrostka, leczeniem recesji dziąseł.

 

Poliklinika Stomatologiczna “Pod Szyndzielnią” oferuje swoim pacjentom kompleksowe leczenie periodontologiczne od podstawowego instruktażu higieny jamy ustnej, poprzez zabieg usunięcia złogów kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego, do specjalistycznych zabiegów chirurgicznych na tkankach przyzębia przy zaawansowanych stadiach choroby.

 

Oczywiście wszystkie te zabiegi wykonujemy całkowicie bezboleśnie w znieczuleniu.